Recenzja Wallace D. Wattles - Sztuka wzbogacania się

Recenzja Wallace D. Wattles - Sztuka wzbogacania siÄ™

Recenzja Wallace D. Wattles - Sztuka wzbogacania siÄ™
autorem artykułu jest Złote Myśli

„Sztuka wzbogacania siÄ™” to tytuÅ‚, od którego wszystko siÄ™ zaczęło – tak gÅ‚osi podtytuÅ‚ klasycznej już pozycji Wallace’a D. Wattlesa, powstaÅ‚ej w poczÄ…tkach XX wieku. Sam autor to postać niezbyt dobrze znana ogółowi, ale o jego sile oddziaÅ‚ywania może Å›wiadczyć fakt, że to wÅ‚aÅ›nie jego pozycja staÅ‚a siÄ™ inspiracjÄ… i podstawÄ… gÅ‚oÅ›nego filmu „The Secret”, dotyczÄ…cego prawa przyciÄ…gania.

„Sztuka wzbogacania siÄ™” to nie jest pozycja dla każdego. Sama lektura jest krótka, niezbyt mÄ™czÄ…ca, jÄ™zyk prosty, ale podstawowe „ale” to fakt, iż książka ta wymaga wiary. ZresztÄ… autor pisze o tym w samym wstÄ™pie. Aby w ogóle podjÄ™cie trudu czytania tej pozycji miaÅ‚o sens, trzeba przede wszystkim dać wiarÄ™ temu, o czym pisze autor, i stosować w praktyce jego zalecenia, co wcale takie proste nie jest.

PodstawÄ… wywodów autora jest stwierdzenie, że po pierwsze – istnieje coÅ› takiego, jak nauka o zdobywaniu bogactwa, i jest to nauka Å›cisÅ‚a, tzn. że jeÅ›li stwierdzono i udowodniono doÅ›wiadczalnie, że dana rzecz dziaÅ‚a, to nie należy siÄ™ nad tym dÅ‚użej zastanawiać, tylko stosować jÄ… w praktyce. Druga podstawa to fakt, iż głównym celem natury jest nieustanny postÄ™p i rozwój życia. W tym celu potrzebne jest nam bogactwo (rozumiane ogólnie, gdyż autor nie uÅ›ciÅ›la tego pojÄ™cia, nie sprowadza do konkretnych kwot), dlatego też istnieje naturalne prawo do bogactwa dla każdego.

Autor nie popada w nadmiernie obszerne wywody, nie zajmuje siÄ™ też udowadnianiem swoich tez. On je po prostu prezentuje i wrÄ™cz nakazuje swojemu czytelnikowi ich zaakceptowanie, a nastÄ™pnie dokÅ‚adne przestrzeganie. Niektórym osobom taki styl może odpowiadać, ale na pewno nie każdemu. A tak naprawdÄ™ jest co udowadniać. Powiedzmy sobie tylko, że autor twierdzi, iż nie musimy siÄ™ martwić tym, że kiedyÅ› zabraknie nam np. zÅ‚ota. Dlaczego? Najzwyczajniej w Å›wiecie „bezksztaÅ‚tna materia” odpowiednio zareaguje na okreÅ›lonÄ… potrzebÄ™ czÅ‚owieka, który w dalszym ciÄ…gu bÄ™dzie potrzebowaÅ‚ tego zÅ‚ota, i sama z siebie wyksztaÅ‚ci nowe podkÅ‚ady tego surowca. Czy to CiÄ™ przekonuje? Zauważ, że podobnie jest z prawem przyciÄ…gania. Nie można udowodnić faktu istnienia takiego prawa dopóty, dopóki samemu nie odczuje siÄ™ jego dziaÅ‚ania.

BrnÄ…c dalej w wywody autora, poznamy reguÅ‚y rzÄ…dzÄ…ce zdobywaniem bogactwa oraz poszczególne kroki konieczne do wykonania na tej drodze. NajważniejszÄ… regułą jest stwierdzenie, że to wÅ‚aÅ›nie nasze myÅ›lenie kreuje bogactwo z „bezksztaÅ‚tnej materii”, czyli najpierw musisz o czymÅ› pomyÅ›leć, aby nastÄ™pnie to stworzyć. Z tej reguÅ‚y wynika pierwszy krok na drodze do zdobycia bogactwa, który mówi o tym, że należy myÅ›leć tak, jak siÄ™ chce, aby dziaÅ‚ać tak, jak siÄ™ chce.

Aby zdobyć bogactwo, konieczne jest także pragnienie, aby żyć prawdziwym życiem. Tego chce Bóg i natura. Co to znaczy „żyć prawdziwym życiem”? To znaczy, że speÅ‚niasz swoje wszystkie funkcje fizyczne, umysÅ‚owe i duchowe, które sÄ… w Twoim bezpoÅ›rednim zasiÄ™gu.

Tak naprawdÄ™ – Bóg nie chce, abyÅ› poÅ›wiÄ™caÅ‚ siÄ™ dla innych. Autor przekonuje, że Bóg pragnie, abyÅ›my w peÅ‚ni wykorzystali swoje możliwoÅ›ci dla siebie i innych, bo tylko wtedy faktycznie pomaga siÄ™ tym innym poprzez uczenie ich zdobywania bogactwa.

Kolejnym krokiem i regułą na tej drodze jest wyzbycie siÄ™ myÅ›li o rywalizacji. Nie możesz nikomu czegokolwiek zabierać. Możesz tylko coÅ› tworzyć. W myÅ›l tej idei – jeÅ›li sprzedajesz coÅ›, co nie wnosi do życia innych wiÄ™cej niż rzeczy, które otrzymujesz od nich w zamian, to lepiej sobie odpuÅ›cić taki interes. Innymi sÅ‚owy: musisz dawać wiÄ™cej wartoÅ›ci użytecznej, niż bierzesz od innych wartoÅ›ci gotówkowej.

Z tego wynika kolejne zalecenie – że należy posiadać konkretny obraz tego, czego siÄ™ pragnie. Jednak aby to zrobić, należy myÅ›leć we wÅ‚aÅ›ciwy sposób. I tutaj kogoÅ› może szokować poglÄ…d autora, który twierdzi, że rzeczy nie powstajÄ… poprzez myÅ›lenie o ich przeciwieÅ„stwach. Dlatego np. medycyna jako nauka o chorobach tylko spotÄ™gowaÅ‚a choroby. Identycznie nie należy angażować siÄ™ w żadne prace czy też ruchy charytatywne, gdyż one w ogóle nie pomagajÄ… biednym, tylko pogłębiajÄ… ich biedÄ™. Najlepiej można pomóc biednym poprzez stanie siÄ™ bogatym, przykÅ‚adem, wzorem do naÅ›ladowania. BiedÄ™ można zwalczyć jedynie poprzez zwiÄ™kszenie liczby biednych majÄ…cych stać siÄ™ bogatymi. Dobroczynność da im tylko chleb albo rozrywkÄ™, aby mogli na chwilÄ™ zapomnieć o swoim ubóstwie.

Nie wolno także dopuszczać obrazów biedy do swojego umysłu. Nie wolno opowiadać sobie o jakichkolwiek problemach natury finansowej. Ale to i tak jeszcze nie wystarczy.

„Rób każdego dnia wszystko to, co może być zrobione tego dnia” – brzmi kolejne zalecenie autora, ale tutaj nie liczy siÄ™ jednak ilość wykonanych czynnoÅ›ci, ale ich efektywność. Dlatego też warto koncentrować siÄ™ na wykonywania takiej dziaÅ‚alnoÅ›ci, która wykorzystuje Twoje naturalne, najmocniejsze strony w myÅ›l zasady, że „tego, czego pragnÄ™ dla siebie, pragnÄ™ dla wszystkich”.

Z tego krótkiego przeglÄ…du poszczególnych kroków i reguÅ‚ nauki zdobywania bogactwa wynika, że trudno odmówić autorowi swego rodzaju logiki w myÅ›l zasady, że „w tym szaleÅ„stwie jest metoda”. Czy faktycznie to wszystko, o czym pisze autor, dziaÅ‚a? Szczerze mówiÄ…c – nie wiem, to już każdy musi przetestować na wÅ‚asnej skórze. Wiem tylko, że z biografii autora wynika, że caÅ‚e życie pragnÄ…Å‚ zostać znanym pisarzem – i to mu siÄ™ udaÅ‚o, czyli czyżby jednak miaÅ‚ racjÄ™? Co przeszkadza uwierzyć, tak jak radzi autor, zaufać i wziąć sobie do serca jego rady i wskazówki? Kompletnie nic.

Warto wspomnieć dwa sÅ‚owa o wersji audio recenzowanej tutaj pozycji. Lektor profesjonalista nie pozostawia nam co do tego żadnych wÄ…tpliwoÅ›ci. Mówi bardzo wyraźnie i co ważne – akcentuje najistotniejsze fragmenty, tak że sÅ‚uchanie nie jest nużące, a raczej przypomina dobrÄ… zabawÄ™. Ponadto wersja audio podzielona jest na kilka części, każda opatrzona jest swego rodzaju wstÄ™pem (lektor powtarza w nim tytuÅ‚ sÅ‚uchanej pozycji oraz numer kolejnej części nagrania), który pozwala w Å‚atwy sposób zorientować siÄ™, którego fragmentu książki wÅ‚aÅ›nie sÅ‚uchamy.

---

Autor: Paweł Sygnowski
http://www.pawelsygnowski.info/
Praktycznie wszystko o właściwym użytkowaniu Twojego mózgu

Sztuka wzbogacania siÄ™ - Jakie sekrety ludzi bogatych przedstawia Wallace D. Wattles w „Sztuce wzbogacania siÄ™”?

--
Internetowe Wydawnictwo "Złote Myśli" www.zlotemysli.pl

(Informacja dla Partnerów ZM: artykuł może być kopiowany, a wszystkie linki można zamieniać na linki Partnerskie!)

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Koszty alternatywne i BATNA w Twoim życiu
Wyprawka do szpitala
Ogrodzenia z kamienia
Jak Znaleźć Kilkanaście Dodatkowych Godzin w Tygodniu?
Banki mogą zażądać dodatkowych zabezpieczeń