Chomiki Książkowe
Chomiki Książkowe
autorem artykułu jest Artur Król
JakiÅ› czas temu, siedzÄ…c z przyjaciółmi w barceloÅ„skiej kawiarni, rozmawiaÅ‚em z Michaelem – jednym z najbardziej radosnych i ciekawych ludzi jakich w życiu poznaÅ‚em. Michael byÅ‚ informatykiem z Anglii, ale wbrew stereotypowemu obrazowi informatyka, byÅ‚ osobÄ… bardzo towarzyskÄ… i zainteresowanÄ… Å›wiatem. Tego wieczoru poruszyliÅ›my dziesiÄ…tki tematów, ale prawdziwe zaskoczenie czekaÅ‚o na mnie gdy temat rozmowy zszedÅ‚ na mojÄ… pracÄ™ – coaching i pomaganie ludziom.
Okazało się, że Michael miał swojego czasu epizody depresyjne i że wyszedł z nich dzięki jednej z klasycznych książek z tematyki coachingu i samopomocy.
Chociaż w swojej pracy stykałem się już zarówno z ludźmi przechodzącymi depresję, jak i tymi którzy z niej wyszli, Michael był dla mnie najbardziej skrajnym przykładem. Po prostu nie byłem sobie w stanie wyobrazić tego, jak ten człowiek mógł mieć takie problemy. A jednak mógł i mógł z nich wyjść i stać się tak niezwykle pełną życia i energii osobą.
W jego opowieÅ›ci o wyjÅ›ciu z tego problematycznego stanu, mojÄ… uwagÄ™ zwróciÅ‚o jedno sformuÅ‚owanie – chociaż potrzebowaÅ‚em dużo czasu, by w peÅ‚ni docenić jego znaczenie.
Opowiadał on, jak wziął parę tygodni urlopu podczas jednego z takich napadów depresji i wybrał się pewnego dnia do parku z pożyczoną książką. Była to jedna z książek Tony'ego Robbinsa. Michael położył się pod drzewem i zaczął czytać, po czym, jak sam powiedział:
„Wiesz, czytaÅ‚em swojego czasu sporo takich książek, ale tutaj po raz pierwszy zrobiÅ‚em coÅ› wiÄ™cej, po raz pierwszy faktycznie wziÄ…Å‚em i wykonaÅ‚em ćwiczenie z książki... I co mnie zaskoczyÅ‚o, faktycznie poczuÅ‚em siÄ™ lepiej.”
Mark Joyner, autor książki „Simplicity”, wspomina o ciekawej statystyce. Z każdych stu osób, które Å›ciÄ…gajÄ… na dysk e-booka (także e-booka za którego zapÅ‚acili grube pieniÄ…dze), tylko 11 osób faktycznie go przeczyta. Z tych 11 osób, 10 poprzestanie na przeczytaniu, a tylko jedna faktycznie wprowadzi w życie i sprawdzi praktycznie rady, metody i ćwiczenia zawarte w książce.
OczywiÅ›cie, ponieważ statystyki te dotyczÄ… e-booków, być może w przypadku papierowych książek procent „czytajÄ…cych” i „praktykujÄ…cych” jest trochÄ™ wyższy – ale o ile?
Lata temu, jako nastolatek, miaÅ‚em wiele kolekcji – kupowaÅ‚em książki, z których niektórych wciąż nie przeczytaÅ‚em, figurki do gier bitewnych, w które graÅ‚em może raz na pół roku, podrÄ™czniki do gier RPG, w które nigdy nie zagraÅ‚em i wiele innych tego typu „zbiorów”. DziÅ› wiÄ™kszość z tych rzeczy trafiÅ‚a na allegro lub dostali je bardziej moi praktyczni przyjaciele, ale podobny proces zauważyÅ‚em u siebie – i wielu innych osób – w kontekÅ›cie rozwoju osobistego i materiałów z nim zwiÄ…zanych.
Książki, e-booki, nagrania wideo i audio, serwisy z materiaÅ‚ami – ilość materiałów i treÅ›ci, która starczyÅ‚aby na caÅ‚e lata peÅ‚noetatowego poznawania i praktykowania. Gdybym dostrzegaÅ‚ to tylko u siebie, uznaÅ‚bym to po prostu za wÅ‚asne skrzywienie i pracowaÅ‚ z tym indywidualnie – co zresztÄ… zrobiÅ‚em swojÄ… drogÄ…, o tym później. Jednak praktycznie nie znam nikogo, kto zajmowaÅ‚by siÄ™ rozwojem osobistym, NLP, hipnozÄ…, czy ezoterykÄ…, kto nie miaÅ‚by podobnej skÅ‚onnoÅ›ci do kolekcjonowania – czy może wrÄ™cz chomikowania – materiałów. Co ważniejsze, nie znam praktycznie nikogo, kto byÅ‚by zapoznany choćby z jednÄ… trzeciÄ… wszystkiego co ma.
Co prowadzi do podstawowego pytania – PO CO?
Po co kupować, wyszukiwać, a w niektórych wypadkach – patrzÄ…c po popularnoÅ›ci piractwa w tej tematyce- wrÄ™cz kraść rzeczy, których i tak siÄ™ nie używa?
Jaka potrzeba stoi za stawaniem się takim chomikiem książkowym i zbierania kolejnych i kolejnych materiałów w sytuacji, gdy często z pędu do poznania kolejnego materiału brakuje czas by poznać choćby podstawy praktycznego zastosowania poprzedniego przeczytanego lub obejrzanego dzieła?
I czy aby takie zaspokajanie tej potrzeby jest najzdrowszym rozwiÄ…zaniem?
Jak wspomniaÅ‚em wczeÅ›niej, po zauważeniu tego zachowania u siebie, zaczÄ…Å‚em szukać metod pracy z nim. Chociaż nie udaÅ‚o mi siÄ™ caÅ‚kowicie rozwiÄ…zać problemu (ani choćby zbliżyć siÄ™ do przegryzienia siÄ™ przez wszystkie materiaÅ‚y do których mam dostÄ™p), doÅ›wiadczenia zdobyte w trakcie tej pracy mogÄ… okazać siÄ™ przydatne dla innych, którzy „odkryli w sobie chomika książkowego”.
OczywiÅ›cie, jeÅ›li Twoim celem nie jest faktyczne poznanie zdobytych materiałów, ale np. posiadanie Å‚adnie wyglÄ…dajÄ…cych półek, z książkami o mÄ…drze brzmiÄ…cych tytuÅ‚ach – zapomnij o caÅ‚ej sprawie. JeÅ›li jednak należysz do tych, których pragnienie wiedzy poszÅ‚o o jeden krok za daleko w stronÄ™ chomikowatoÅ›ci – oto moje propozycje dla Ciebie:
1.Dieta zakupowa – wybierz sobie ograniczony czas (ja sprawdzaÅ‚em 3 miesiÄ…ce, dobrze jest zacząć od co najmniej miesiÄ…ca) przez jaki nie kupujesz, nie pożyczasz ani nie Å›ciÄ…gasz żadnych książek, audiobooków, filmów szkoleniowych ani innych tego typu materiałów, ani nie szukasz nowych serwisów z informacjami. PoÅ›więć ten czas na przejÅ›cie przez to co już masz praz ma ćwiczenie rzeczy o których sÅ‚yszaÅ‚eÅ›/czytaÅ‚eÅ›, ale których jeszcze nie opanowaÅ‚eÅ› wystarczajÄ…co
2.Dieta iloÅ›ciowa – kupuj, Å›ciÄ…gaj, itp. nie wiÄ™cej niż jednÄ… rzecz jednego dnia/ tygodnia/ miesiÄ…ca
3.Czystka – przejrzyj materiaÅ‚y oczekujÄ…ce na przeczytanie i zrób selekcjÄ™. OdrzucajÄ…c najmniej przydatne. Po takiej selekcji co najmniej ¼ powinna trafić na allegro lub zostać skasowana z dysku.
4.Emocje – zbieranie tych materiałów zaspakaja jakÄ…Å› potrzebÄ™. Warto poznać o jakÄ… potrzebÄ™ chodzi i czy nie da siÄ™ jej skuteczniej i zdrowiej zaspokoić. UsiÄ…dź wygodnie, zamknij oczy i poczuj jakie emocje wiążą siÄ™ u Ciebie z tym kolekcjonowaniem Jakie emocje budzi u Ciebie Twój zbiór? Jego powiÄ™kszanie? Poszczególne elementy. GdybyÅ› nagle go straciÅ‚ (np. w pożarze) jakbyÅ› siÄ™ poczuÅ‚? Czy brakowaÅ‚oby Ci czegoÅ› a jeÅ›li tak to czego?
Gdy znajdziesz już te emocje, przyjrzyj siÄ™ im. Przyjrzyj siÄ™ temu jakie przekonania sÄ… z nimi zwiÄ…zane. Zastanów siÄ™ jak możesz lepiej zaspokoić potrzeby z nimi zwiÄ…zane, bez koniecznoÅ›ci budowania takiej kolekcji – i czy aby nie oczekujesz, że samo posiadanie tych treÅ›ci zastÄ…pi praktyczne ich stosowanie. Znajdź lepsze sposoby na zrobienie tego samego, co uzyskiwaÅ‚eÅ› dziÄ™ki takiemu chomikowaniu – i wprowadź je w życie. Powodzenia!
A gdy skoÅ„czysz z chomikowaniem dla chomikowania – może bÄ™dzie czas wziąć siÄ™ do faktycznej pracy nad sobÄ…, nie tylko czytajÄ…c, sÅ‚uchajÄ…c i oglÄ…dajÄ…c materiaÅ‚y – ale je również praktycznie wykorzystujÄ…c.[url]
--
Artur Król (www.krolartur.com) zajmuje się wspomaganiem ludzi we wprowadzaniu trwałych, skutecznych zmian w życiu osobistym i zawodowym, ucząc ich wolności na każdym poziomie - emocjonalnym, intelektualnym, społecznym, zawodowym i finansowym.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Koszty alternatywne i BATNA w Twoim życiu
Wyprawka do szpitala
Ogrodzenia z kamienia
Jak Znaleźć Kilkanaście Dodatkowych Godzin w Tygodniu?
Banki mogą zażądać dodatkowych zabezpieczeń